Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu w żaden sposób nie przybliża, jak ma wyglądać takie potwierdzenie. Mamy tutaj otwarte możliwości. Może to być np.:
- zestawienie tabelaryczne przepracowanych godzin w każdym dniu realizacji umowy potwierdzane każdorazowo przez zleceniodawcę i zleceniobiorcę,
- lista obecności z podziałką dzienną, w której zleceniobiorca wskazuje godzinę rozpoczęcia i zakończenia świadczenia usług,
- oświadczenie zawierające samą liczbę godzin wykonywania usług składane po wykonaniu zlecenia.
Potwierdzenie to nie ma takiego zakresu, jak ewidencja czasu pracy dla pracownika. Nie wykazujemy w nim nieobecności ani czasu nieświadczenia usług.
Potwierdzenie liczby godzin wykonywania usługi ma służyć jedynie celom dowodowym. Po pierwsze wykazać, że wynagrodzenie zostało wypłacone z uwzględnieniem minimalnej stawki godzinowej, po drugie umożliwiać kontrolę przestrzegania obowiązku wypłaty za każdą godzinę wykonywania usług co najmniej minimalnej stawki określonej w rozporządzeniu.
Minimalna stawka godzinowa przysługiwać będzie przyjmującemu zlecenie, przez które to pojęcie należy rozumieć:
- osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą zarejestrowaną w Rzeczypospolitej Polskiej albo w państwie niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej lub państwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, niezatrudniające pracowników lub niezawierające umów ze zleceniobiorcami albo osoby fizyczne niewykonujące działalności gospodarczej
- które realizują zlecenie na rzecz przedsiębiorcy albo innej jednostki organizacyjnej, w ramach prowadzonej przez te podmioty działalności.
Od 2018 r. nic się nie zmienia w zakresie możliwych sposobów ustalenia wynagrodzenia z tytułu pracy na zlecenie. Może to być stawka godzinowa, ale również miesięczna, dzienna, za wykonane określone czynności, prowizja itp. Istotne jest jednak to, aby zawsze dawało ono kwotę nie mniejszą niż 13 zł 70 gr za godzinę realizacji usług.
Zgodnie z art. 8a ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w przypadku umów zlecenia wykonywanych przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi, wysokość wynagrodzenia powinna być ustalona w umowie w taki sposób, aby stawka za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług nie była niższa niż minimalna obowiązująca w danym roku.
Jeśli wysokość wynagrodzenia ustalonego w umowie nie będzie zapewniać przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi otrzymania za każdą godzinę pracy co najmniej minimalnej stawki, przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości obliczonej z uwzględnieniem minimalnej stawki godzinowej i z tego tytułu przysługiwać mu będzie roszczenie względem zleceniodawcy.
Strony powinny określić w umowie zlecenia sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Jeśli umowy nie zawarto z zachowaniem formy pisemnej, elektronicznej ani dokumentowej, przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług, powinna potwierdzać zleceniobiorcy w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej ustalenia co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.
Gdy w umowie nie określono sposobu ewidencjonowania godzin albo gdy umowy nie zawarto na piśmie, elektronicznie i zleceniodawca nie potwierdził ustaleń dotyczących dokumentowania przepracowanego czasu, zleceniobiorca ma przedkładać w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.
Tworząc określone postanowienia dotyczące sposobu potwierdzania przepracowanego czasu, z pewnością należy się odnieść do specyfiki wykonywania usług.
Nowe przepisy mogą powodować konieczność dopłat do wynagrodzenia określonego miesięcznie wówczas, gdy liczba godzin realizacji usług będzie skutkować nieosiągnięciem stawki minimalnej (po podzieleniu wynagrodzenia przez liczbę faktycznie przepracowanych godzin). W celu zabezpieczenia się przed takimi skutkami, w umowach należy zawrzeć zastrzeżenie dotyczące - maksymalnej liczby godzin wykonywania usług dziennie lub miesięcznie – przekroczenie jej byłoby możliwe jedynie za wyraźną zgodą zleceniodawcy.
Podstawa prawna:
- art. 73 § 1, art. 78 § 1, art. 734, art. 740, art. 750 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 380; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 1579
- art. 1 pkt 1a i pkt 1b, art. 8a ust. 2–3, art. 8b ust. 2–3 i ust. 5, art. 8e ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. – t.j.. Dz.U. z 2015 r., poz. 2008; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 1265
- art. 1 pkt 1 i pkt 6 ustawy z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2016 r., poz. 1265.